Kontakt „skóra do skóry” jest istotnym etapem porodu, który powinien trwać co najmniej dwie godziny. Noworodek nie powinien być oddzielany od matki po przyjściu na świat, jeżeli nie ma ku temu wskazań medycznych. Które polskie placówki medyczne tę zasadę respektują? Oto najnowszy ranking szpitali.
Ranking “Maluchy na brzuchy” powstał na podstawie danych z ankiet Fundacji Rodzić po Ludzku. Jego twórczynie, Olga Vitoš i Anna Kwiatek Kucharska, przyjrzały się ocenie polskich szpitali przez rodzące w nich pacjentki. Pod lupę wzięły stosowanie zasady dwugodzinnego kontaktu „skóra do skóry”. Pełni on ważną rolę m. in. w rozwoju więzi między matką i dzieckiem od pierwszych chwil poza brzuchem.
Ranking szpitali. Pięć wzorowych placówek
W rankingu “Maluchy na brzuchy 2021” pierwsze miejsce przypadło Zespołowi Opieki Zdrowotnej w Brodnicy. W pierwszej piątce znalazły się też Centrum Medyczne ŻELAZNA Szpital Specjalistyczny św. Zofii w Warszawie, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łuków, Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu, a także COPERNICUS Podmiot Leczniczy Szpital św. Wojciecha w Gdańsku. Szpitale te stosują dwugodzinny kontakt „skóra do skóry” w 78-79 proc. naturalnych porodów.
- Brodnica, Zespół Opieki Zdrowotnej w Brodnicy (79%),
- Warszawa, Centrum Medyczne ŻELAZNA Sp.z o.o. Szpital Specjalistyczny św. Zofii (79%),
- Łuków, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Łuków (78%),
- Opole, Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu (78%),
- Gdańsk, COPERNICUS Podmiot Leczniczy Sp. z o.o. Szpital św. Wojciecha (78%).

Skóra do skóry. WHO zaleca dwie godziny
Jak czytamy w zaleceniach WHO, „bezpośrednio po urodzeniu należy umożliwić dziecku nieprzerwany kontakt z matką „skóra do skóry”, który będzie trwał co najmniej 2 godziny po porodzie. W tym czasie należy zachęcać matkę również do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi. Trzeba obserwować matkę i dziecko, kontrolując cechy dobrego przystawienia i pozycji przy piersi. Także po to, by w razie potrzeby zaoferować pomoc. Kontakt ten może być przerwany w sytuacji wystąpienia zagrożenia życia lub zdrowia matki lub noworodka, odnotowanego w dokumentacji medycznej.“
Kontakt buduje więź i uspokaja
Dlaczego kontakt ten jest tak ważny? Pomaga on dziecku utrzymać prawidłową temperaturę ciała, pozytywnie wpływa na gospodarkę hormonalną matki i dziecka, a także naturalnie uruchamia proces karmienia piersią. Ale przede wszystkim buduje więź i uspokaja.
– Przytulenie dziecka w trakcie kontaktu „ciało do ciała”, daje mu poczucie bezpieczeństwa dzięki fizycznym granicom oraz odczucie ciepła. Pozwala słyszeć miarowe bicie serca oraz kołysać się rytmicznie wraz z ruchami oddechowymi matki. Wszystko to delikatnie stymuluje zmysły dziecka. Ogranicza również płacz i redukuje doznania bólowe – mówi dr n. med. Barbara Baranowska, położna, biolog i wykładowczyni.
Dwugodzinny kontakt ciała matki z ciałem dziecka po porodzie warto zatem stosować ze względu na dobro zarówno matki, jak i dziecka. Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań, obydwoje będą dzięki temu szczęśliwsi – od samego początku.